FC Argeș a pierdut la Oradea după ce a condus cu 2-0

de | 10.03.2018 12:32 | Sport

infrangere agÎn minutul 3 Ionuţ Năstăsie centrează dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, Vasile Buhăescu, aflat cu spatele la poartă, reia cu capul din 10 metri şi trimite în poartă. FC Argeş are așadar un start extraordinar.

În minutul 29, FC Argeș se distanțează pe tabelă atunci când pribtr-o acţiune în flancul dreapt, Năstăsie centrează, Balea şi Oroş se încurcă unul pe altul, Adrian Balea deviază greşit cu vârful ghetei către propria poartă, Gudea e surprins pe picior greşit şi mingea intră în plasă. Golul de desprindere al piteştenilor vine contrar cursului jocului.

În minutul 37 scorul devine 1-2. La un duel aerian în mijlocul careului între Ciucă şi Vlad Rusu, acesta din urmă acuză o lovitură cu cotul, iar arbitrul e impresionat şi acordă prea uşor penalty. Acelaşi Vlad Rusu execută lovitura de pedeapsă în stânga, portarul sare în partea opusă şi Luceafărul reduce din diferenţă.

Pe finalul jocului, Oroş îl angajează în careu pe Vlad Rusu, acesta preia de lângă Ciucă, avansează în colţul careului mic, în dreapta, şi şutează la înălţime, pe lângă Grecu, la colţul lung. Era 2-2.

Din păcate pentru argeșeni, vine și minutul 90, atunci când este stabilit și scorul final: 3-2 pentru Luceafărul Oradea. Alexandru Neacşa trimite în careu de pe dreapta şi Alexandru Dulca reia cu capul din faţa careului în dreapta lui Grecu.